Kontakt : +421 908 342 600

Materiály v interiéri

Materiály v interiéri
27.11.2016

Existuje množstvo materiálov, ktoré sa od seba líšia vlastnosťami a starostlivosťou.  Tak ako na nás vplývajú farby, majú aj samotné materiály vplyv na kvalitu nášho životu.  Aké prostredie si vytvoríme, také zdravie, hodnoty a dokonca aj medziľudské vzťahy máme. 

Na internete sa môžete dočítať o moderných výskumoch, tie skúmajú dopad použitých materiálov na naše zdravie. Naše zmysly, náš nervový systém vníma prostredie, v ktorom sa nachádzame.

Obklopenie sa imitáciami, ktoré sa tvária ako niečo iné je problémom. Vzniká tak doba, ktorá je povrchná, predstierajúca a mätúca. Materiály nie sú tým, čo vidíme zrakom. Imitácie majú nízku morálnu hodnotu, pretože sú výkrikom módy a dizajnérov. Trendové sú len krátku dobu. Na rozdiel od  autentických prírodných materiálov s vlastnou identitou.

Drevo aj hlina vydržia veľa. Nezabúdajme, že drevo starne s gráciou na rozdiel od plastu po mnohých rokoch. Nechať zostarnúť prírodný materiál si môžeme dovoliť, kým plast nie. 

Imitácie sú veľmi nevhodné najmä pre deti. Ak sú od malička obklopené imitáciami, strácajú schopnosť rozlíšiť čo je skutočne drevo a čo laminát. To narúša ich hodnotový systém a dôveru v to čo vidia, a v ich svet. Je skutočný, alebo nie? To sa prelína s dôverou k ľuďom, s vytváraním si vzťahov. 


Medzi základné skupiny môže spomenúť:

Bytový textil - prináša teplo a útulnosť Vášmu domovu. Pri textile je najjednoduchšie popustiť uzdu Vašej fantázií. Textil prináša množstvo vzorov a farebných kombinácii a variácii. Dnešný trh ponúka digitálne potlače, prírodné látky ideálne pre priamy dotyk a relax v posteli, poťahové látky s vysokou odolnosťou  proti poškodeniu. Pri poťahovej látke odporúčame si všimnúť aj hodnotu Martindale. Označuje počet oderov, ktoré látka znesie než sa pretrhnú prvé dve nite skúšanej tkaniny alebo (u pletenín) sa v vzore ukáže diera.

Sklo – v interiéri zastupuje element vody. Je krásne a nadčasové. Možno ho dobre kombinovať takmer s akýmkoľvek materiálom. Domov presvetlí a odľahčí. Súčasný trh je presýtený sklom s rôznymi umelými prímesami alebo sa nahrádza plastom.

Polyresin - jeden z foriem živicových materiálov. Poddajný pri zahriatí, vďaka tomu je mimoriadne využiteľný pri používaní foriem. Po vyschnutí je veľmi trvanlivý a výborné odoláva poveternostným podmienkam a je praktický nerozbitný. Preto sa s obľubou používa pri výrobe domácich potrieb a umeleckých predmetov.

Krištáľové sklo -  od klasického sa odlišuje svojimi svetlo odrážajúcimi vlastnosťami.


Porcelán - je keramická hmota, ktorá vzniká vypálením keramického cesta. Je to čistá a kvalitná surovina, ktorá sa vyznačuje maximálnou pevnosťou, transparentnosťou a belosťou. Páli sa pri teplote nad 1300°C.

 

Keramika - domovu prináša živel zeme. Sú to výrobky spracované z hliny, obsahujúcej rôzne prísady, sú vypaľované v peciach pri rôznych stupňoch teploty.  Jemná keramika sa používa pre úžitkové predmety pre domácnosť. 

Okrem toho existuje niekoľko druhov ako porcelán, u nás sa môžete ešte stretnúť s výrazmi:

Hrnčiarska (Earthenware) - vypaľovaná pri nižšej teplote ako ostatné, je krehkejšia a náchylnejšia na poškrabanie 

Kamenina (Stoneware) - druh keramiky s nepriepustným, bielym alebo farebným črepom. Pálená pri vyššej teplote, môže a nemusí byť potiahnutá glazúrou. Odolnejšia voči poškriabaniu.

 

Drevo - drevo má množstvo pozitívnych účinkov na človeka, napríklad červený smrekovec vylučuje do prostredia pozitívne antibiotické látky. Vytvára výbornú mikroklímu. Napríklad reguluje vlhkosť v miestnosti. Vytvára akustickú pohodu, a to obzvlášť mäkké drevo bez povrchovej úpravy. Drevo použité v interiéri, sa nerozkladá na ďalšie látky, ktoré by nejako negatívne ovplyvňovali zdravie. Naopak, drevo, ktoré obsahuje veľký obsah živice, má účinky arómaterapie, a to až niekoľko desiatkov rokov. 


Bambus, ratan a trávy - materiály, ktoré sa zvyknú spájať s exotikou. Používajú sa na výplety košov, úložných boxov ale aj nábytku a doplnkov. Do domova prinesú kúsok prírody a exotiky. 

Ratan je exotická drevina, ktorá rastie v náročných klimatických podmienkach tropických lesov. Nábytok z ratanu je teda kúsok prírody v exkluzívnom vyhotovení. Ratanový nábytok má aj vynikajúce úžitkové vlastnosti - nízku hmotnosť, dlhú životnosť, dobre znáša vlhkosť a zmeny teploty. Je potrebné sa vyhnúť dlhodobému kontaktu s vodou. Na trhu sa vyskytuje množstvo výrobcov z umelého ratanu.

Trávy ako vodný hyacint a morská tráva, kukurica či palmový list.


Bambus je súhrnný názov pre niekoľko druhov stálo zelených drevitých tráv. Za 24 hodín vyrastie aj o 100 cm, preto sa často označuje ako ekologický. Naproti tomu niektoré stromy musia rásť aj 50 rokov, kým sa spracujú. Bambus prináša do domova aj trochu exotiky a prírody. Symbolizuje radosť a smiech, pokoj a jasnosť, šťastie a úspech.

 

Kov - je symbolom jesene a sily. Prináša funkčnosť a štýl. Je mužským prvkom a taktiež príznačný pre industriálny štýl. Kovový prvok v byte posilňujú okrúhle stoly, koberce, doplnky.

V interiéri sa môže vyskytnúť napríklad v podobe mosadze, hliníka, železa, nehrdzavejúcej ocele a niklu.

 

Kameň - ako ďalší prvok a symbol elementu zeme. Kameň sa vyznačuje tvrdosťou a dlhovekosťou. Pre jeho vlastnosti a náročnosť opracovania patrí k drahším výrobkom. Patrí tu bridlica, mramor či iné.

 

Cement a podobné materiály – V súčasnosti sa na trhu vyskytujú výrobky z cementu, betónu a podobných materiálov pripomínajúcich kameň. Práca s nimi je jednoduchšia ako s kameňom, čo sa prejavuje aj v cene.

 

Iné ako napríklad: 

Polystone - mix umelej živice a rozdrveného kameňa, čím sa pridáva váha a získava dojem porcelánu alebo kameňa. Polystone je odolný a vysoko efektívny pri zachovaní konečnej úpravy. Na rozdiel od porcelánu, ktorý je vypaľovaný v peci, polystone je za studena liaty, vďaka čomu sa získava väčšia variácia v konečnej úprave.

MDF - drevovláknité dosky. Drevené vlákna sa kombinujú s voskom a živicou, následne sa spracúvajú pod tlakom a pôsobením vysokej teploty. MDF je zvyčajne hustejšia než preglejky.


Druhy tapiet:

Papierová - tapety z razeného, potlačeného a krčeného papiera. Najkvalitnejšie sú dvojvrstvové - duplexné.  Keď zvlhnú, napr. pri nanesení lepidla môžu zmeniť svoj rozmer. Preto radšej počkajte niekoľko minút až materiál poriadne zvlhne. Nehodia sa do vlhkého prostredia, alebo na steny, ktoré praskajú. Čo sa týka údržby je možné ich pretrieť vlhčenou handričkou, no nesmú sa umývať, tiež sú výrazne menej odolné voči oderu, než u ďalších materiálov.

Vliesová - vyrábajú sa z impregnovanej vláknitej buničiny. Sú odolné, ľahko udržiavateľné, stálofarebné.  Sú pevné a pružné, dokážu prekryť malé nerovnosti na stene, rovnako aj praskliny. Vliesové tapety sú použiteľné aj vo vlhkom prostredí. Taktiež dobre prepúšťajú vlhkosť a vzduch. Lepidlo môžete nanášať aj rovno na stenu. Odstraňovanie je bezozvyšku, rýchle a jednoduché. Stačí chytiť tapetu za okraj a stiahnuť ju zo steny.

Vinylové - sa vyrabajú z plastu - vinylu, doplneného väčšinou papierovým nosičom. Výhodou je vysoká odolnosť a umývateľnosť. Hodia sa aj do kuchyne aj kúpeľne. Ľahko sa odstraňujú zo stien a zakrývajú aj nerovnosti. Odporúča sa lepidlo na lepenie ťažkých tapiet.

Textilné - náročné na lepenie a údržbu. Vyžadujú dokonalý podklad a dávajú sa na ne dve vrstvy lepidla. Pôsobia však luxusne.


Tovar v našom e-shope slúži prevážne ako dekorácia. Pri údržbe a čistení je potrebné prihliadať na túto skutočnosť. V prípade keramiky a porcelánu si všímajte pokyny výrobcu či je možné tento tovar používať v mikrovlnej rúre, rúre na pečenie alebo umývačke riadu. Ak pri textilných výrobkoch nie je uvedené inak, je odporučené ručné pranie pri 30°C, umelé tkaniny nežehliť alebo len na prvom stupni ak to dovolí zloženie, nesušiť v sušičke, nebieliť a samozrejme neprať farebné a svetlé látky spolu. Ostatné dekorácie a doplnky čistíte len navlhčenou textíliou. Nepoužívajte agresívne ani iné čistiace prostriedky či chemikálie. V prípade nesprávnej údržby (horúca voda, drátenka, drsná kefa, chémia, uskladnenie na slnku či vlhkom prostredí a pod) predajca neručí za prípadné škody a zmeny stavu produktov a teda ich nie je možné reklamovať.


Pridať komentár