Kontakt : +421 908 342 600

Tipy a triky dizajnérov

Tipy a triky dizajnérov
03.12.2016

Pozrite si niekoľko typov a rád  interiérových dizajnérov z celého sveta.

1. Farbu steny vyberajte ako poslednúExistuje množstvo farieb a odtieňov pre steny a každá z nich vyzerá inak v inom dome. Každý domov má vlastné podmienky, zariadenie a osvetlenie. Je ťažšie nájsť zodpovedajúcu farbu gauča či doplnku ako správnu farbu steny. Ponuka farieb je dnes enormná. Neviete sa rozhodnúť pre správny odtieň? Priložte si vzorkovníky k vybranému zariadeniu. Svetlé farby opticky priestor zväčšia.

2. Dovoľte priestoru dýchať. Vyhnite sa preplneniu izieb. Ak pracujete s obmedzeným rozpočtom je to bod pre Vás. Radšej investujte do menšieho počtu no kvalitnejších kúskov a Váš priestor tak bude vyzerať úžasne, miesto toho aby praskal vo švíkoch a jednotlivé kúsky tak nebudú musieť bojovať o pozornosť.

3. Využite potenciál zrkadiel. Moderné zrkadlá dokážu pôsobiť ako umenie, sú výrazné a praktické. Odrážajú priestor a svetlo, tým ho zväčšujú a presvetľujú. Ak ho umiestnite oproti oknu, získate tak prirodzené presvetlenie izby. 

4. Umenie, obrázky a fotky zaveste vo správnej výške. Galérie a múzea vešajú umenie tak, že stred každého obrazu je 144 - 152 cm od zeme. Priemerný človek ma výšku očí práve v tejto výške. Porozmýšľajte nad pozorovacími uhlami ak si ich chcete užiť, tak obrazy ako Vaše fotografie. Zabudnite na výšku stropov.

5. Čo s kobercom? Koberec miestnosť zútulní, oteplí a zvýrazní. V zásade existujú tri spôsoby ako aranžovať nábytok s kobercom.

  • Všetko na koberci: Ak máte dostatočne veľký priestor aj koberec, umiestnite všetky nôžky nábytku na koberec. Pôsobí to luxusne. Nechajte však ale cca 30 – 45 cm voľného priestoru pri okraji koberca.
  • Všetko mimo koberca: Pri malom priestore, umiestnite všetky nôžky nábytku mimo koberca. Takéto riešenie Vám ušetrí aj peniaze.
  • Predné nôžky na koberci: Položte len predné nôžky sedacieho nábytku na koberec. Vytvorte tak jednotu a jasne definovaný priestor pri zachovaní pocitu otvorenosti.

6. Vytvorte bod záujmu. Vyberte si Vášho obľúbenca a urobte z neho stredobod záujmu. Všetky ostatné kúsky nechajte hrať vedľajšiu rolu. Nesnažte sa dať všetkému hlavnú úlohu, to vytvorí len vizuálny šum a zbytočne rozptýli Vašu pozornosť. Do hlavnej role môžete postaviť aj dve dokopy ladiace prvky.

7. Zvážte pozorovacie línie. Vaše body záujmu v jednotlivých izbách musia byť voľné a jasné viditeľné pri prechodoch/pohľadoch z izby do izby a rozlišujte ich. Preto najlepším miestom pre bod záujmu je priamo naproti vstupu do izby.

8. Zberateľské kúsky. Zvážte kde umiestite Vaše zberateľské kúsky, starožitnosti či obľúbené predmety. Ak nezápadajú do dizajnu nájdite im vhodnejšie miesto.

9. Zvážte priestor, ktorý máte. To čo vyzerá dobre v obchode, môže u Vás pôsobiť ako slon. Prispôsobte veľkosť zariadenia aj doplnkov pred tým než ich zakúpite. Priestor, ktorý chcete vyplniť si zmerajte a prispôsobte im veľkosť zvoleného predmetu. Rešpektujte to.

10. Pridajte rôzne vrstvy osvetlenia. V miestnosti, kde je všetko osvetlené rovnomerne, nič nevyniká. Vyberte si jeden hlavný bod osvetlenia prípadne sekundárny a potom ich osvetlite. Vyberte hlavný zdroj svetla a rozšírte ho o niekoľko menších intímnejších ako napríklad stolné lampy.

11. Pridajte zelenú. Rastliny sú silným a živým prvkom. Okrem očisty vzduchu, a prínosu pre Vaše pľúca dodajú domovu atmosféru. Pridajte ich zopár alebo viac do každej izby. Nie ste starostlivý typ? Vyberte si nenáročnú rastlinu na starostlivosť. Nemáte dostatok svetla? Existuje množstvo svetelne nenáročných rastlín. Nechajte si poradiť. Bambus je takouto ideálnou nenáročnou rastlinou, prinášajúcou energiu a šťastie do Vášho domova.

12. Buďte odvážny. Charizma je to čo robí priestor účastným. Myslite a užite si to. Skúšajte. Ak to funguje zakomponujte aj neočakávané elementy pre dramatickosť. 

13. Zabudnite na pravidlá, buďte kreatívny. Mať zopár oporných bodov a rád, Vám dá dobrý začiatok ako si zariadiť Váš domov aj keď, niektoré z nich nie sú práve pre Vás vhodné. Zakomponujte niečo osobné, čo Vás robí šťastnými, čo Vás charakterizuje. Zakomponujte pohodlie a nepreháňajte to s dizajnom.


Pridať komentár